З досвіду роботи керівників гуртків
Тема: Виготовлення аплікації «Автомобіль»
з геометричних фігур за зразком
Мета:
- ознайомити дітей з інформацією про історію розвитку автомобіля, про транспорт;
- навчити дітей робити аплікацію «Автомобіль»;
- проконтролювати засвоєння вмінь конструювати з геометричних фігур;
- закріпити навички користування ножицями;
- розвивати увагу, вмінняаналізувати та систематизувати, зорову пам’ять, образне мислення;
- розвивати технічні навички моделювання, просторове уявлення;
- виховувати охайність, старанність, творчість.
Тип заняття: комбінований
Матеріали і обладнання: ілюстративний матеріал, зразок готового виробу, кольоровий папір, картон, олівець, клей, ножиці, ПК та мультимедійний екран (для перегляду ілюстрацій до теми).
Хід заняття
I. Організаційний момент – перевірка наявності вихованців та їх готовності до заняття.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Діти, на попередньому занятті ми вивчали, що таке аплікація з геометричних фігур. Давайте пригадаємо.
Загадки:
Я без сторін і без кутів,
Як звуся, відгадай.
І на малюнках дітлахів
У сонечку впізнай.(Коло)
***
Він давно знайомий мій,
Кожен кут у нім прямий.
Всі чотири сторони
Однієї довжини.
(Квадрат)
***
***
Він не круг і не квадрат
І не прямокутник.
Має тільки три кути
Звуть його (Трикутник)
***
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності гуртківців
В одному місті жив хлопчик. Влітку він завжди відпочивав у бабусі в селі. Відвозив його туди автомобіль. Але раптом автомобіль перестав заводитись. Відвезли його на СТО, а там сказали, що автомобіль дуже старенький, він хоче відпочити. І запропонували виготовити новий автомобіль, який пристосується до нових доріг, у якого швидкість буде вища і який матиме сучасний вигляд. Тож допоможемо хлопчику зробити автомобіль, який відвезе його до бабусі.
ІV. Сприйняття нового матеріалу
Але перед тим, як будемо робити з вами автомобіль, трохи поговоримо про нього.
- Діти, як ви гадаєте, чому автомобіль називається саме «автомобіль», а не іншим словом? (відповіді вихованців)
Слово «автомобіль» в перекладі з грецької мови означає «той, що сам рухається», тобто машина, призначена для перевезення людей або вантажу.
Ми довго спимо, а машинам не спиться –
І поливальницям, і кранівницям
Спішать на роботу машини-ремонтниці,
Машини-вантажниці і прибиральниці.
Щоб вулиці стали чистіші та кращі,
Не сплять помічниці залізнії наші. (В.Орлов )
- Діти, які види транспорту ви знаєте?
- Пасажирський – транспорт, який здійснює перевезення пасажирів.
- Вантажний - транспорт, який виконує вантажно-розвантажувальні роботи.
- Повітряний - транспорт, який здійснює перевезення повітряним шляхом (літак, вертоліт)( додаток, мал. 1).
- Наземний - транспорт, який здійснює перевезення по поверхні землі (автомобілі, автобуси, тролейбуси, таксі) (додаток, мал. 2).
- Підземний - транспорт, який здійснює перевезення під землею (метро).
- Залізничний – який рухається по рейковій колії (потяг, електричка) (додаток,мал. 3).
- Водний - транспорт, який здійснює перевезення водним шляхом (човен, корабель, баржа, яхта) (додаток, мал. 4).
- Міський - транспорт, який обслуговує мешканців міст (тролейбус, автобус).
- Сільськогосподарський - транспорт, який обслуговує сільське господарство ( трактор, комбайн, сіялка) (додаток, мал. 5).
- Спеціальний – транспорт особливого призначення (машини швидкої допомоги, пожежні, міліцейські машини) (додаток, мал. 6).
- Діти, як називаються люди, які керують автомобілем? (водії)
- Як ви гадаєте, чи давно з’явились автомобілі? (відповіді вихованців)
Історія першого автомобіля почалася з XVIII століття з появою перших парових машин, які використовувалися для військових потреб.
Подивіться на екран. Ви бачите модель першої парової машини Кюньо (додаток, мал. 7), перший американський автомобіль (додаток, мал. 8).
Згодом винайшли нові технології, а саме: двигун внутрішнього згорання, ручні гальма, коробку передач та навіть електромобіль. Знову подивіться на екран. На ньому зображені «Перша машина Маркуса» (додаток, мал. 9) та перший автомобіль Карла Бенца (додаток, мал. 10).
- Діти, чи знаєте ви українські автомобілі? (відповіді вихованців)
Перший український автомобіль з’явився в Одесі в 1909 році і називався він «Автомобіль Стасюлевича» (додаток, мал. 11).
Згодом у Кам'янці-Подільському був випущений перший український автобус (додаток, мал. 12). Харківський автоскладальний завод не відставав і випустив вантажівку «Україна-4». Усього було випущено дві такі машини (додаток, мал. 13).
Перший електромобіль України був зібраний в Києві в 1935 році. Він був 4-х місний з алюмінієвим кузовом. Але це був лише експеримент і авто не увійшло в серійне виробництво (додаток, мал. 14).
Наступні слайди показують перший автокран ЛАЗ-690 Львівського автобусного заводу (додаток, мал. 15), перший «КРАЗ-222» Кременчуцького автомобільного заводу(додаток, мал. 16), перший автомобіль Луцького автомобільного заводу (додаток, мал. 17).
- Діти, які ви знаєте сучасні українські автомобілі? (відповіді вихованців)
Давайте з вами пограємось у гру «Обведи по крапкам».
Правила гри: простим олівцем обведіть по крапкам і побачите малюнок по нашій темі (додаток, мал. 18).
Фізкультхвилинка.
Зупиняємо заняття – робимо зарядку.
Руки вгору, руки вниз
Все в нас по порядку
Руки в боки - нахиляйся,
Наче маятник - хитайся.
За хвилинку відпочили
І за парту тихо сіли.
V. Практична робота
Сьогодні ви будете інженерами-конструкторами, тобто розробите будову автомобіля для хлопчика. А наше приміщення перетвориться на конструкторське бюро. Я буду за головного конструктора, а ви – інженерами-конструкторами. Це означає, що я даю вам зразок аплікації автомобіля, а ваша задача – зробити автомобіль за зразком і придумати та приклеїти новий елемент з геометричної фігури.
Нам ще потрібно вибрати інженера з техніки безпеки.
- Діти, давайте повторимо техніку безпеки при роботі з ножицями, клеєм, олівцем. Хто найбільш назве правил при роботі з інструментами, той і буде інженером з техніки безпеки (розповіді вихованців).
- Подивіться на зразок. З яких геометричних фігур складається аплікація? (відповіді вихованців)
- Назвіть однакові фігури. (відповіді вихованців)
Пояснення послідовності виконання роботи.
1. На кольоровому папері обводимо деталі автомобіля (додаток, мал. 19).
2. Вирізаємо геометричні фігури та приклеюємо на цупкий папір або картон (додаток, мал. 20).
3. Прикрашаємо за своїм смаком та не забуваємо, що ви – інженери-конструктори.
VI. Закріплення нового матеріалу
Наше заняття закінчується. Діти, дайте відповідь на питання:
- Сподобалось вам бути інженерами-конструкторами?
- З якими геометричними фігурами ви сьогодні працювали?
- В яких мультфільмах та казках ви зустрічали автомобілі?
- Чи досягли ви очікуваних результатів? Чому ви так вважаєте?
VIІ. Підсумок заняття
Кожен інженер-конструктор презентує свою роботу з розповіддю, як і за допомогою яких фігур він доповнив зразок автомобіля. Виставка робіт.
- Ви молодці, всі впорались з роботою. Тепер хлопчик відпочине в селі у бабусі.
VІIІ. Прибирання робочих місць